Nawóz do trawnika, a nawożenie gleby
Stosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych z przeznaczeniem dla określonych grup roślin musi być zgodne z zaleceniami i dawkami podanymi przez producenta.
Nawóz do trawnika, a gleba w ogrodzie
W wypadku sztucznych preparatów już samo ich stosowanie budzi wiele kontrowersji, nie mówiąc o przenawożeniu. Nadmiar nawozu mineralnego nie tylko uszkadza rośliny i prowadzi do kumulacji niekorzystnych substancji w ziemiopłodach, lecz także zaburza biologiczną strukturę gleby, jest przyczyną jej degradacji. Warto jest zatem zdecydować się na nawóz do trawnika https://gardenstart.pl/pol_m_Nawozy_Do-trawnikow-164.html.
Najbardziej efektywne nawożenie gleby i roślin zawdzięczamy obornikowi, czyli przefermentowanym odchodom zwierząt domowych i ściółki. Stosowany w ogrodnictwie powinien być poddany kilkumiesięcznemu kompostowaniu. Dobrze zmineralizowany obornik znajduje zastosowanie w ogrodzie w każdym czasie, nawet jako ściółka. Słabiej przekompostowany przerabiamy z glebą jesienią. Bardzo ważnym elementem nawożenia obornikiem jest płytkie przekopanie go z górną warstwą gleby, która zawiera najwięcej tlenu niezbędnego do rozkładu. Obornik zawiera wszystkie potrzebne roślinom substancje pokarmowe. Przyczynia się do trwałej poprawy struktury gleby i jest bardzo ważnym źródłem przyszłej próchnicy. Dużo dobrego można uzyskać poprzez nawóz do trawnika.
Obornik pozbawiony ściółki tworzy inny, równie cenny nawóz - gnojowicę. W amatorskiej uprawie ogrodniczej dostęp do obu nawozów - jeśli nie mamy zaprzyjaźnionego rolnika - jest zwykle utrudniony. Stąd jedynym łatwym i stałym źródłem pozyskiwania naturalnego nawozu pozostaje kompost. Własna skrzynia lub jeszcze lepiej pryzma kompostowa spełnia też bardzo praktyczną funkcję - dzięki niej mamy miejsce na zatrzymanie i wykorzystanie organicznych odpadów z ogrodu. Na uwagę zasługuje także nawóz do trawnika.
Kompost nie ma nic wspólnego ze śmietnikiem. Mogą tam trafiać wyłącznie resztki organiczne, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, wyłączając nasiona chwastów i porażone rośliny.