Korzystanie z e-Faktur skraca czas oczekiwania na rachunki. Masz do nich dostęp już w momencie wystawienia.
Decydując się na otrzymywanie e-Faktur sam określasz sposób, w jaki chcesz być informowany o rachunkach oczekujących na opłacenie. Możesz dostawać faktury e-mailem lub logując się do portalu usługodawcy. Możesz także zamówić powiadomienia SMS na swój telefon komórkowy.
Dostęp do e-Faktur archiwizowanych w systemach obsługujących płatności elektroniczne oraz na internetowych portalach usługodawców jest możliwy z każdego miejsca na świecie i przez 24 godziny na dobę.
E-Faktury dostępne w systemach internetowych opłacasz jednym kliknięciem, bez konieczności przepisywania numeru konta czy kwoty przelewu.
E-Faktury są zawsze dostępne w Internecie. Możesz także zapisywać je na dysku komputera i na systemach pamięci przenośnej. Nie musisz już przechowywać stosu kartek, które tak łatwo jest zniszczyć lub stracić.
Dostęp do faktur elektronicznych w systemach internetowych jest chroniony hasłem, a dodatkowo także protokołem SSL. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że Twoje dokumenty trafią w niepowołane ręce.

 

Do produkcji faktur papierowych, których w Polsce wystawia się 1,5 miliarda rocznie, potrzebnych jest w sumie 255 tysięcy drzew - oznacza to wycinkę aż 698 drzew dziennie!

Gdyby wszyscy Polacy zastąpili faktury papierowe dokumentami elektronicznymi, co roku zanieczyszczeniu ulegałoby ponad 6,5 miliarda litrów wody mniej. To tyle, ile potrzeba do napełnienia 3000 basenów olimpijskich. O około 1935 ton zmniejszyłaby się też emisja dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery: tyle rocznie wytwarza 58 tysięcy gospodarstw domowych. Znacząco zmniejszyłaby się ilość odpadów oraz wyjątkowo trudnych w utylizacji kartridży i tonerów do drukarek.

Wiele firm oferujących klientom e-Faktury wykorzystuje zaoszczędzone w ten sposób środki na działania na rzecz środowiska. Oznacza to, że przechodząc na e-Faktury pośrednio przyczyniasz się do sadzenia drzew, ochrony wybranych gatunków roślin i zwierząt, a także do rewitalizacji terenów zielonych!

 

Korzystanie z e-Faktur pozwala zminimalizować zużycie papieru. Nie gromadzisz już papierowych dokumentów; nie drukujesz otrzymywanych e-Faktur. Oszczędzasz nie tylko papier i miejsce na półkach, ale także ograniczasz zużycie kartridży i tonerów do drukarek, które są trudne w utylizacji.
Niektóre firmy, zachęcając do zastąpienia faktur papierowych elektronicznymi, oferują ulgi lub bonusy dla klientów, którzy się na to zdecydują. Mogą to być nagrody w konkursach, dodatkowe usługi, lub obniżenie płatności za oferowane produkty.
Wybierając e-Faktury, informację o konieczności opłacenia rachunku otrzymujesz w momencie jego wystawienia. Nie musisz czekać na przesyłkę pocztową, chodzić do banku lub na pocztę i wypełniać druków polecenia przelewu. Wszystkie czynności zastępujesz jednym kliknięciem w internetowym systemie banku lub dostawcy usług.
Jeśli korzystasz z Internetu (niezależnie w jakiej formie - w telefonie, za pośrednictwem modemu czy Wi-Fi) i nie korzystałeś wcześniej z ulgi podatkowej za Internet, możesz z niej skorzystać w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, czyli w pierwszym roku odliczenia i w roku następnym. Należy jednak pamiętać, że opłata powinna być wyodrębniona w treści faktury jako oddzielna pozycja, jeśli Internet, telefon i telewizję opłacamy u jednego dostawcy. Aby móc skorzystać z ulgi powinieneś posiadać dokument (na przykład w postaci e-Faktury) zawierający wszystkie niezbędne dane: informacje o kupującym i sprzedawcy, rodzaj usługi oraz kwotę do zapłaty. Pamiętaj, że poza e-Fakturą konieczne jest także posiadanie dowodu zapłaty -na przykład potwierdzenia przelewu bankowego. Nie musisz drukować wszystkich potwierdzeń. Wystarczy, że masz do nich dostęp w systemie bankowości elektronicznej.
Wprowadzenie e-Faktur w firmie pozwala zredukować koszty fakturowania o 80 procent. W Europie firmy stosujące e-Faktury oszczędzają 240 miliardów Euro rocznie. W przełożeniu na polskie warunki, przykładowe przedsiębiorstwo wysyłające miesięcznie 1000 faktur zaoszczędzi ok. 2 tysiące złotych, a wysyłające ok. 20 tysięcy e-Faktur - aż 40 tysięcy złotych miesięcznie. Wiele firm oferujących klientom e-Faktury wykorzystuje zaoszczędzone w ten sposób środki na działania na rzecz środowiska. E-Faktury pozwalają nie tylko na redukcję kosztów, ale także na zwiększenie efektywności, szybsze realizowanie płatności i lepsze zarządzanie dokumentami.

07 Prawa kolumna: KORZYŚCI

Do odbierania e-Faktur konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego.


Zobacz, jakie to proste!

Dowiedz się więcej >


Już 37 procent Polaków otrzymuje faktury za usługi!

Zobacz wszystkie trendy >

TOP

THEME OPTIONS

Header type:
Theme Colors:
Color suggestions *
THEME
* May not have full accuracy!