Razem z urzędnikami obalamy mity!

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, aż 1/3 firm, które nie korzystały do tej pory z e-faktur, mogłaby zmienić zdanie gdyby Urzędy Skarbowe wydały jasne stanowisko dotyczące elektronicznych dokumentów. Takie stanowisko jednak już istnieje i jest jednoznacznie zapisane w polskim prawie, o czym zdają się nie wiedzieć Polacy. Do wspólnej walki z obawami zgłaszanymi przez podatników zaprosiliśmy warszawskich urzędników.

Koalicja „Wybieram e-faktury” za jeden z głównych celów stawia sobie obalanie mitów narosłych wokół elektronicznego fakturowania. Jak pokazały wyniki tegorocznego badania popularności e-faktur, nadal wielu Polaków i wiele polskich firm, kierując się uprzedzeniami, pozostaje przy fakturach papierowych, nie patrząc na szereg korzyści jakie niesie ze sobą zmiana sposobu fakturowania.

Jedną z największych obaw przed przejściem na faktury elektroniczne, zwłaszcza wśród firm, jest strach przed urzędem skarbowym. Polacy nie mają pewności, czy urzędnik kontrolujący dokumenty, będzie traktować e-fakturę na równi z papierowym wydrukiem. Tymczasem zagadnienie to jest ściśle uregulowane w polskim prawie.  Urzędnicy nie mają żadnych podstaw do podważenia wiarygodności dokumentu, tylko ze względu na jego cyfrową formę.

O wsparcie w obaleniu tego mitu poprosiliśmy pracowników Izby Skarbowej w Warszawie oraz urzędników stołecznych Urzędów Skarbowych. Często to właśnie oni są pierwszym punktem kontaktu i źródłem wiedzy dla podatników. Postanowiliśmy zwrócić ich uwagę na problem i zachęcić do wyjścia naprzeciw podatnikom w sytuacji, gdy zgłaszają swoje wątpliwości i obawy.

Żeby porozmawiać z urzędnikami o problemie e-faktur koalicja zorganizowała spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele trzynastu Urzędów Skarbowych oraz Izby Skarbowej w Warszawie. Podczas spotkania, które odbyło się 5 października, przedstawione zostały wyniki prowadzonych badań, pokazujące jakie bariery mają szczególne znaczenie dla popularyzacji e-faktur, w tym skalę obaw przed kontrolą skarbową. Przemysław Pruszyński, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan, przypomniał i omówił uwarunkowania prawne dotyczące funkcjonowania elektronicznych faktur w Polsce, a także przedstawił praktyczny wymiar ich funkcjonowania, odwołując się do odpowiedzi Izb Skarbowych na składane w tym temacie wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych. Podczas spotkania głos zabrali także przedstawiciele firm zrzeszonych w koalicji, którzy opowiedzieli urzędnikom jakie znaczenie ma e-fakturowanie w ich firmach, a także jakie wyzwania się z tym wiążą.

Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu urzędnicy staną się ambasadorami e-faktur i świadomi obaw z jakimi zwracają się do nich podatnicy, będą chętnie udzielali rzetelnej informacji, tak by ostatecznie rozwiać kolejny mit związany z elektronicznym fakturowaniem.

 

 

 

 

Do otrzymywania e-Faktur konieczne jest zainstalowanie w komputerze odpowiedniego systemu.


Zobacz, jakie to proste!

Dowiedz się więcej >


92 procent Polaków otrzymujących faktury elektroniczne jest z nich zadowolona

Zobacz wszystkie trendy >

TOP

THEME OPTIONS

Header type:
Theme Colors:
Color suggestions *
THEME
* May not have full accuracy!