Bądź Eco – wybierz e-fakturę!

W Polsce wystawia się obecnie 1,5 miliarda faktur papierowych rocznie. Szacuje się, że zaledwie 8-11% rachunków jest przesyłanych elektronicznie.
W skali roku oznacza to wycinkę 255 tysięcy drzew, zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz zanieczyszczenie ok. 6,6 miliardów litrów wody, czyli tyle ile potrzeba do napełnienia 3000 basenów olimpijskich. Czy naprawdę musimy przyczyniać się do takiej degradacji środowiska? Co mogłoby skłonić Polaków do zmiany nawyków na  proekologiczne?

Jak wynika z badań[1] przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Koalicji „Wybieram e-faktury”, Polacy wciąż niechętnie podchodzą do tematu płatności elektronicznej. Aż 59% badanych nie chce otrzymywać faktur elektronicznych za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne i inne usługi. Wśród nich jedną czwartą stanowią osoby, które już z e-faktur korzystają. Dominującym powodem niechęci do korzystania z e-faktur jest potrzeba posiadania wszystkich dokumentów na papierze. Tymczasem wyrób i dystrybucja faktur papierowych ma ogromny wpływ na zanieczyszczanie środowiska naturalnego.

 

Co mogłoby zachęcić Polaków do przechodzenia na e-Faktury? Jak wynika z badań – najmocniejszym argumentem jest ochrona środowiska. To najczęściej udzielana odpowiedź. Wskazuje na nią 31% Polaków. Na kolejnych miejscach znalazła się oszczędność czasu (27%), wygoda (26%) i oszczędność kosztów (22%).

 

Tymczasem mimo tego, że tak duży odsetek Polaków otrzymujących e-Faktury jako powód ich wyboru deklaruje chęć ochrony środowiska, aż 37% respondentów drukuje faktury elektroniczne. Świadczy to o tym, iż Polacy bardzo ostrożnie podchodzą do nowoczesnych rozwiązań elektronicznych - szczególnie jeśli chodzi o dokumenty przedstawiane urzędom administracji publicznej.

 

„Problem z akceptacją e-faktur podobny jest do problemów z przyjmowaniem innych nowych technologii. Kluczowy tutaj jest niski poziom wiedzy Polaków, zarówno tej bezpośrednio związanej z fakturami elektronicznymi, jak i ogólnie niski poziom wiedzy ekonomicznej i tej związanej z funkcjonowaniem w świecie wirtualnym. Brak wiedzy rodzi poczucie niepewności, a czasem wręcz nieuzasadniony lęk, co skutkuje oporem społecznym w akceptowaniu nowych, korzystnych rozwiązań” – mówidr Agata Gąsiorowska, psycholog ekonomiczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

 

Wydaje się, że zwykły zadrukowany kawałek papieru nie może być aż tak szkodliwy dla naszego otoczenia. Jednak tradycyjne faktury, poprzez swoją powszechność, są dla niego poważnym obciążeniem.„Jeżeli popatrzymy na skalę ogólnopolską, to gdybyśmy w Polsce  stosowali tylko faktury elektroniczne, uniknęlibyśmy wycinki ok. 130 ha lasów, czyli ok. 700 dziennie. Zużylibyśmy też mniej wody, a także poprawilibyśmy nasze statystyki jeśli chodzi o emisje CO2.” – podkreśla Minister Marcin Korolec, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej

 

„Ochrona środowiska jest jedną z ważniejszych zalet faktury elektronicznej. Przedsiębiorstwa oferujące klientom e-faktury prowadzą szereg działań na rzecz tego rozwiązania, nierzadko włączając elektroniczne fakturowanie w realizowaną przez firmę strategię zrównoważonego rozwoju. Inicjują wiele akcji specjalnych promujących faktury elektroniczne, a jednocześnie przynoszących wymierne skutki proekologiczne (poza podstawowym, jakim jest oszczędność papieru). Takie podejście niewątpliwie przyczynia się nie tylko do ogromnych oszczędności, jakie przynosi fakturowanie elektroniczne, ale także do budowania odpowiedzialnych postaw wśród konsumentów” – powiedział Jakub Wojnarowski, z-ca dyrektora Generalnego, Konfederacja Lewiatan.

Aby zwiększać wiedzę konsumentów na temat e-faktur koalicja „Wybieram e-faktury”, zainicjowała kampanię edukacyjno-informacyjną na temat sposobów udostępniania i płatności e-faktur. W skład kolacji wchodzą obecnie: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Orange Polska, UPC Polska, ING oraz Sage. Koalicji zależy na obaleniu mitów na temat faktur elektronicznych oraz zwiększeniu świadomości konsumentów w obszarze regulacji prawnych określających status e-faktur w Polsce. Kampania ma ponadto zwrócić uwagę Polaków na negatywne skutki dla środowiska naturalnego, jakie niesie ze sobą wystawianie faktur papierowych.  „Inicjatywa „Wybieram e-faktury” promowana przez koalicję jest o tyle znacząca, że łączy w sobie dwa aspekty - z jednaj strony dbałość o środowisko, z drugiej strony wymierne oszczędności gospodarcze.” - wyjaśnia Minister Korolec.

W ramach kampanii powstało wydarzenie na Facebooku skupiające zwolenników elektronicznego fakturowania: https://www.facebook.com/events/231137393724277/?fref=ts.

Dodatkowo aby  przekonać się jak bardzo tradycyjne fakturowanie wpływa na środowisko zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora http://wybieramefaktury.pl/srodowisko#kalkulator. Dzięki niemu w łatwy sposób można obliczyć ile papieru drzew i energii zużywa się korzystając z faktur papierowych.

Więcej informacji na temat wpływu tradycyjnych faktur na środowisko oraz korzyści wynikających z przejścia na faktury elektroniczne znaleźć można  na stronie http://wybieramefaktury.pl.[1] TNS OBOP, „Opinie o fakturach elektronicznych i korzystanie z nich”, badanie zrealizowane metodą CATI, na ogólnopolskiej losowej próbie Polaków w wieku 25+, 18-22 kwietnia 2013 r.

 

 

 

Do otrzymywania e-Faktur konieczne jest zainstalowanie w komputerze odpowiedniego systemu.


Zobacz, jakie to proste!

Dowiedz się więcej >


92 procent Polaków otrzymujących faktury elektroniczne jest z nich zadowolona

Zobacz wszystkie trendy >

TOP

THEME OPTIONS

Header type:
Theme Colors:
Color suggestions *
THEME
* May not have full accuracy!