2020-07-21

Żel do USG - dlaczego się go stosuje i czy jest bezpieczny?


Ultrasonografia to dziedzina medycyny, która jest z nami już od dłuższego czasu. To ona pozwala na zbadanie jak rozwija się dziecko w łonie matki. Nie jest to jedyne zastosowanie urządzenia do USG. Przydaje się ono do badania obrazowego najróżniejszych części ciała m.in. serca, wątroby, trzustki, stawów czy mięśni. Przy każdym z tych badań stosowany jest żel, czy jest on jednak bezpieczny?


Dlaczego podczas badania ultrasonografem nakłada się żel?

Żel do USG https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/pracownie-rtg-ekg-usg/zele/ pozwala na przewodzenie ultradźwięków. To właśnie one pozwalają na odbieranie obrazu na ekranie. Bez podłoża, którym jest żel USG nie byłoby możliwe zobaczenie czegokolwiek na ekranie. Odpowiednia ilość preparatu pozwala na odbiór czytelnego i niczym nie zakłóconego obrazu. Podczas badania możesz zobaczyć, że lekarz nakłada kolejną warstwę żelu. Dzieje się tak właśnie dlatego, że obraz może przestać być tak dobrze widoczny jak na początku.


Czy żel do USG jest bezpieczny?

Preparaty te są całkowicie obojętne i nie reagują z ciałem człowieka. Oznacza to, że nie szkodzą człowiekowi. Taki żel jest bezpieczny w użyciu w niemalże każdej sytuacji. Wyjątkiem jest zastosowanie wcześniej dożylnie niektórych środków kontrastowych. Jednak jest to już zadanie lekarza czy pielęgniarki. Oni doskonale będą wiedzieli czego nie należy robić


Czy mogą pojawić się skutki uboczne po żelu do USG?

Większość osób nie reaguje na niego negatywnie. Prędzej niż żel zaszkodzić może samo badanie i ultradźwięki. Niewielki odsetek uskarża się po badaniu na nadmierne wydzielanie ciepła. Istnieje również inny skutek uboczny, czyli wpływ na wzrost komórek.

Zobacz także