2020-08-03

Yara mila complex, a koncepcja ogrodu

Pierwsze i najważniejsze decyzje za nami - wiemy już, co będzie w naszym ogrodzie i w jakim klimacie. Przed nami kolejny twórczy etap: przenoszenie pomysłów i ustaleń najpierw na papier, a potem w teren.


Yara mila complex, a ciekawa odsłona ogrodu

Udany projekt rozlokowania poszczególnych elementów i stref jest wypadkową naszych preferencji i warunków zewnętrznych. Najbardziej zacienione miejsca przeznaczamy na zaplecze gospodarcze: kompostownik czy szopę. Te w pełnym słońcu rezerwujemy dla warzyw, kwiatów, ziół, także dla malin. Można także postawić na yara mila complex https://gardenstart.pl/product-pol-184-Nawoz-YaraMila-Complex-Hydrocomplex-granulowany-5-kg.html.


Połączenie kwiatów, ziół i warzyw w kolorowy, ozdobny ogródek warzywny to atrakcyjne rozwiązanie. Sadzimy drzewa na północnym zachodzie, a krzewy pośrodku. Z góry należy wziąć pod uwagę cienie powodowane przez wysokie drzewa, korony orzechów i wiśni. Sadząc powinniśmy trzymać się co najmniej 5 m od granicy działki. Półcieniste narożniki będą idealnym miejscem na odosobnienia, zanurzone w pnączach, krzewach i bylinach lubiących cień. To tylko niektóre zasady. Resztę określają kroki makroskopowe i matematyczne.


Idea ta znajduje odzwierciedlenie w projekcie koncepcyjnym. Jeśli zaznaczymy na papierze trwałą konstrukcję, czyli elementy budowli ogrodowej, wystarczy z grubsza podzielić teren na kilka obszarów i oznaczyć roślinność plamkami. Uwzględnić należy również istniejące elementy, pozostałości dawnych budynków i ogrodów. Na koniec wszystko opisaliśmy i ustaliliśmy kolejność prac. Ostatecznie to, co zrobimy najpierw, będzie zależało od: środków, możliwości i priorytetów. Istnieje jednak system, który zapobiega niepotrzebnym i czasochłonnym powtarzanym zabiegom. Najłatwiej jest wprowadzić go w całkowicie oryginalny obszar: opróżnić, wykopać i usunąć chwasty. Zaczynamy od ogrodzenia. W ten sposób zamknęliśmy przestrzeń. Wiele osób decyduje się na yara mila complex.


Gresy i wojownicy z terakoty świetnie sprawdzą się na tarasach, przejściach i schodach pod dachem. Wadą tych materiałów jest to, że powierzchnia jest śliska, zwłaszcza gdy jest mokra. Drewno jest również bardzo śliskie. Dlatego na tarasy i ścieżki stosuje się szorstkie rowkowane deski. Chociaż wytrzymałość drewna nie jest tak dobra, jak innych materiałów, jest ono niezwykle dekoracyjne, ciepłe i doskonale komponuje się z niemal każdym stylem ogrodowym. Dodatkowo jest to jedyna sztywna powierzchnia, która nie wymaga grubego fundamentu - jest montowana na dźwigarach i belkach stropowych.


Podłoża utwardzone sztywne wymagają przepuszczalnej podbudowy do 40 cm, podczas gdy elastycznym wystarcza 20-centymetrowa podsypka. Ten rodzaj nawierzchni możemy wykonać samodzielnie. Zaczynamy od wybrania ziemi i zagęszczenia podłoża. Ciężkich gleb gliniastych zwykle nie trzeba dodatkowo ubijać. Bez zagęszczarki, ubijaka lub walca nie obejdzie się jednak na lżejszych ziemiach, gdzie podejmuje się często decyzję o yara mila complex.


Oczyszczone z resztek korzeni i wyrównane podłoże wykładamy czarną folią ogrodniczą lub geowłókniną, które zahamują wzrost chwastów. Jeżeli na nawierzchnię wybraliśmy sypki materiał, korę lub żwir, brzegi alejki wzmacniamy obrzeżami. Poza gotowymi propozycjami obrzeżeń, jak betonowe krawężniki, palisady drewniane i z tworzyw sztucznych, obrzeża z terakoty, możemy wykorzystać wiele innych materiałów.

Zobacz także